Vyberte stránku

Sandwritten

O projektu

SandwrittenNestálost pravidel, pomíjivost okamžiku, který se v paměti člověka ztrácí stejně jako odkaz napsaný do písku, stejně, jako okamžik strávený na představení.

Projekt Sandwritten je sólové autorské představení, které se zabývá fyzickou přítomností a fenoménem vytrácení se přirozeného mezilidského kontaktu. Klíčovou roli zde sehrává scénografie, kterou tvoří akrobatické lano, kontaktní akrylové koule a písek (drcený korek). Tyto materiály jsou výchozím předmětem pohybového výzkumu.

První půlka projektu je zaměřena na zvolené cirkusové techniky. Zabývá se hledáním jejich interpretačních možnosti a spojitostí s tématem. Zavŕšení této časti je naplánovano na konec května 2021, kdy bude uveden soubor choreografií projektu formou work in progress v divadle Yarmat na Slovensku.

Choreografie i samotné sólo se v dramturgicke stavbě opírá o přímí kontakt s divákem. Buduje a opětovně narušuje hranice jeviště a hlediště. Využívá náročnost cirkusových technik na podtržení fyzické přítomnosti performera. V sále jsou přítomny hodiny, které po celou dobu odpočítavají společně strávený čas.

Původní téma projektu se formovalo po dlouhou dobu a svým obsahem mě přivedlo ke zvolenému materiálu. Jeho volbou také předurčilo cirkusové techniky, kterými se dlouhodobě zabývám.  Ve skutečnosti dělám lano jenom kvůli tomuto projektu.

Před časem jsme spolu s výtvarníkem a fotografem Sebastianem Buchnerem vytvořili krátky film inspirovaný zvoleným tématem. Na základě skromného filmového štábu se zabývá spíš odtržením se od přirozeného mezilidského kontaktu a na fyzickou přítomnost odkazuje její absencí 😀

Sandwritten – short movie

Krátkometrážní snímek inspirován práci s materiálem a tématem nově připravovaného představení. Film je součásti výchozích ideí projektu.

Tvůrčí tým projektu

námět: Lenka Švolíková
pohybová spolupráce: Stéphanie N’Duhirahe
dramaturgická spolupráce: Ondřej Holba

Krátky film

Námět a hrají: Lenka Švolíková
Střih a kamera: Sebastian Buchner

Speciální poděkování

Divadlu Yarmat, KD Mlejn a CIRQUEONu za spolupráci při poskytnutím zkušebny a tréningových prostor pro přípravu vznikajícího projektu

 

 

Příběhy, které vyprávěl Měsíc

O projektu

Původní příběh o Měsíční ovečce vytvořila Nina Chabek, jako sérií fotografií miniaturních pohádkových modelů z vlny a přírodních materiálů. Společně jsme pak na základé této výchozí inspirace s Ninou a Helou Škovierovou vytvořili podklady pro loutkovou inscenaci s prvky klaunérié a cirkusu. Projekt se odehrál párkrát, avšak po technologické a hudební stránce jsme ho nestihli dokončit předtím, než se naše cesty rozešli do zahraničí. Scéna zůstala, její části z přírodních materiálů nikoliv. Nastal čas generálních oprav 😀

Poté, co se mi podařilo převést ostatky scény do Prahy, nabral projekt druhý dech. Momentálně na něm pracujeme s Lukášem Šimonem pod hlavičkou spolku Mime Studio, s rezideční podporou KD Mlejn. Začátkem tohto roku vytvořil pro představní Vojta Frank originální hudbu, pohádka dostala český překlad, nové texty písní a do obsazení přibala česka herecká posila, Verča Smolková. V nejbližší době čeká českou verzi projektu poslední velká zkouška a to je finální úprava scény a s ní související technologická řešení. V dubnu bude mít projekt poslední rezidenci, generální zkoušky a premiéru ve Mlejně… zbývá naděje v letní sezónu.

 

Anotace cz

Příběhy, které vyprávěl Měsíc je cirkusově-loutková pohádka pro rodiny s dětmi ve věku 5-10 let. Pohádka vypráví příběh o měsíčním zvířátku, které se ocitne v neznámé Zemi, a které zde díky své odvaze a toleranci najde nejen tu správnou cestou, ale i správné přátelé. Loutkovou pohádku rámcují cirkusové choreografie na jevišti, ve kterých se potkává postava Cizinky a Pohádkářky. Skrze pohybovou komedii a sérií situačních skečů se jejich vztah z prvotního neporozumění postupně mění ve společné přátelství. Díky němu jsou schopny společně zrekonstruovat ztracený spis o Měsíční ovečce.

 

Představení využívá principy pohybové komedie a klaunérie, pozemní párovou akrobacií, trikové mainpulace s magic lights a loutkovou animaci. Pomocí zdvojené dramaturgické linie tak spojuje techniky loutkového divadla a cirkusu.

Ovečka – czech ver. 1.1

Tvůrčí tým

Autorka: Nina Chabek
Scénář a dramaturgie: Lenka Švolíková
Režijní spolupráce: Lukáš Šimon
Účinkují: Lenka Švolíková, Veronika Smolková
Hudba a doprovod: Vojtěch Frank
Loutky: Helena Škovierová
Produkce: Zuzana Drábová

 

Speciální poďekování

Spolku Mime Studio a KD Mlejn za zastřešení projektu a poskytnutí zkušebního zázemí