Létací sen č. 245

Premiéra červen 2020, 40 min.

Představení Létací sen č. 245 využívá techniky vzdušné a pozemní akrobacie, situační humor a klaunské skeče, pomocí kterých vypráví jednoduchý příběh o snění. Na scénu přichází skupina podivných obchodníků se sny, aby zde vstoupila do spánku hlavní hrdinky, která si musí ze všech nabízených snů vybrat právě ten, který jí právem náleží.

Choreografie na laně a performing

Choreografie pracuje s pohybovou a výrazovou stylizací, s rychlým tempem a ostrými změnami motivů, přičemž záměrně porušuje klasickou estetiku technických prvků na vertikálním laně. Dramaturgicky se stavba drží dominantních hudebních motivů. Výsledným dojmem je rytmizována esence ztvárněné postavy.

Námět: Jaroslav Dolejší
Hudba: Cobario – Schligo
Vertikální lano: Lenka Švolíková
Účinkují: Michaela Kadlčíková, Lenka Švolíková, Jaroslav Dolejší, Pavlínka Podzimková, Bára Bartoňová a Tomáš Pinter
Produkce: Air gym Art Company a Aventyr

Fotografie: Vojtěch Brtnický, František Ortmann, Marek Dražan

Festivaly: Letní Letná, A Ven! (CIRQUEON), Za dveřmi, Letní bláznění

Think gold. Think Masaryčka

Premiéra září 2020, 40 min.

Projekt Think gold. Think Masaryčka je happening, který se pohybuje na hranici divadla a občanského aktivismu. Projekt vznikl, jako iniciativa spolku pro ochranu životního prostředí Arnika, v reakci na stavební aktivity společnosti Penta Investments v okolí Masarykova nádraží v Praze. První část projektu probíhá, jako živá anketa, která shromažďuje návrhy občanů na využití dané lokality. Druhou část tvoří nazkoušené představení, které v groteskní zkratce popisuje a kritizuje události kolem probíhající stavební kauzy.

Námět a režie: Martina Curdová
Scénografie: Barbora Horáková Fehérová
Účinkují: Lenka Švolíková, Šimon Pliska, Veronika Smolková, Lukas Blaha, Pavlína Rožníčková
Produkce: ARNIKA pro Festival Soběstačnosti

Tango Clichés

Choreografie červenec 2019

Tango Clichés je autorská choreografie na vertikálním laně, která vznikla pro letní turné ve spojených státech, ve spolupráci s coloradským cirkusem Salida Circus. Choreografie pracuje s ostrými změnami rytmu, využívá klasickou estetiku závěsné akrobacie, přičemž pracuje také s momentem překvapení a wow efekty. Celkové tempo, kvalita pohybu i kostým choreografie vychází z hudebního zadání, které kombinuje styl muzikálových písní a argentinského tanga.

Choreografie a performing: Lenka Švolíková
Supervize: Jennifer Dempsey
Produkce: Salida circus (Colorado US)
Fotografie: H. Mark Weidman

Festivaly: Buena Vista Summer camp (ending performance), Salida Art‘s walk festival, Salida 4th of July, Circus happening in Mount Princeton, Bacchanalia festival (California)

 

Sore Tango

Choreografie březen 2019

Sore Tango je první ze série autorských choreografií, která se zaměřuje na porušovaní klasické estetiky závěsné akrobacie, k tomu využívá práci s kvalitami pohybů charakteristickými pro současný tanec a bojová umění.

Choreografie a performing: Lenka Švolíková
Ve spolupráci: S Festivalem Fun Fatale 2019, DIOD Jihlava a KD Hronský Beňadik
Fotografie: Archív DIOD Jihlava
Festival: Fun Fatale 2019

Prítomné chvíle

Pocta M. R. Štefánikovi

Premiéra květen 2019, 40 min.

Prítomné chvíle je představení, které vzniklo při příležitosti stého výročí smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Dílo je poctou jeho památce. Tvoří ho inscenované obrazy ze života M. R. Štefánika v klíčových historických momentech, ve kterých zazní originální znění generálových projevů. Představení využívá závěsnou akrobacií, jako metaforu života letce, obrazy doprovází živá hudba, střelba a sbor tanečníků, který zastupujou generálovo vojsko. Živé obrazy jsou prostoupeny projekcí historických záběrů s dokumentárním komentářem.

Námět a režie: Jakub Nvota
Scénografie: Karel Čech
Hudba: Kamil Mikulčík
Akrobatické choreografie: Helena Škovierová
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek A.R.G.O.
Účinkují: Juraj Loj, Helena Škovierová, Lenka Švolíková, Barbora Bartoňová, sbor tanečníků, pěvců a akrobatů

Produkce: MANA
Fotografie: Záznam: Festival letectva Piešťany

Festival: Festival letectva v Piešťanoch

Schodiště

Premiéra březen 2019, 30 min.

Schodiště je site-spefic projekt nového cirkusu, který využívá závěsnou akrobacií na vertikálním laně a závěsném cloudu. Jednotlivé představení se po formální i obsahové stránce přizpůsobují pro konkrétní prostor, ve kterém se právě odehrávají. Představení se v závěsné akrobacií a v pohybu performerů obecně opírá o geometrickou specifičnost daného prostoru, ze které vychází základní impuls pro akci a jednání.

Koncept a choreografie: Eliška Brtnická
Účinkují: Eliška Brtnická, Lenka Švolíková, Ilona Jäntti, Zuzana Drábová
Hudba: Roman Džačár
Produkce: Cirkus Mlejn pro festival Fun Fatale 2019
Fotografie: DIOD

Bodies in urban spaces

Premiéra září 2018, 60 min.

Projekt Bodies in urban spaces je dočasný zásah do městské architektury. Jeho záměrem je změnit pohled na městské funkční struktury a tím upozornit na pohybové návyky v našem každodenním fungování.

Diváci jsou spolu s náhodnými kolemjdoucími pozorovateli vyprovokovaní k úvahám o svém městském prostředí a vlastních pohybových stereotypech. Během představení následují pohybující se dav barevných performerů přes veřejné a polo-veřejné prostory. Řetěz rychle se tvarujících tělesných skulptur otevírá novou perspektivu na zážitek z města.

Projekt funguje celosvětově. V každé geografické oblasti pracuje s místními soubory tanečníků a pohybových umělců. Charakter každého místa a času, v němž se představení odehrává, obnovuje a mění jeho jedinečnou atmosféru.

Slovenská premiéra byla součástí festivalu Biela Noc v Bratislavě

Autor: Willi Dorner
Choreografie: Esther Vanessa Steinkӧgler
Účinkují: Lenka Švolíková, Helena Škovierová Nicole Olšovská, Michal Horňáček, Ján Minárik, Vanessa Korfantová, Alexandra Koštialová, Silvia Bakočková, Krstína Gromová, Stela Bocaková, Lucia Melcerová a další.
Produkce: Festival Biela noc ve spolupráci s CIE Willi Dorner Company